Zánět prostaty

Zánět prostaty se dělí  na akutní a chronický.

Akutní vzniká obvykle rozšířením infekce ze zadních částí močové trubice. Projevuje se celkovými příznaky (horečka, vyčerpanost), častým močením provázeným bolestmi, tlakem v podbřišku a sexuálními poruchami. Častý je např. při kapavce.

Chronická prostatitida se vyvíjí pozvolna. Objevuje se ve střední a vyšším věku, příznaky jsou zejména: častější močení, pocit tlaku v podbřišku, sexuální poruchy a celkové příznaky (únava, vyčerpanost).

Již relativně mladí muži kolem čtyřiceti let mohou mít problémy se zbytněním prostaty (předstojné žlázy) a jejími záněty. Záněty prostaty často přecházejí do chronicity a jsou doprovázeny celou řadou obtíží (např. bolestmi při močení, bolestmi a tlakem za stydkou kostí, obtížemi v sexuálním životě atd.). Léčba léky systémové enzymoterapie(podle povahy onemocnění v kombinaci s antibiotiky nebo i bez nich) napomáhá vyléčení nebo výraznému ústupu obtíží.

Bakteriální prostatitida  je charakterizována přítomností příznaků zánětu močového traktu, pozitivním kultivačním nálezem v moči nebo sekretu prostaty a přítomností buněk zánětu v sekretu. Podle klinického průběhu je rozlišována akutní bakteriální prostatitida a chronická bakteriální prostatitida. Obě tyto formy však netvoří více než 5-10% všech zánětů prostaty. Naprostou většinu představují nebakteriální prostatitidy, příp. chronický syndrom pánevních bolestí u pacientů, kteří nemají v anamnéze žádné infekce urogenitálního traktu a kultivační vyšetření moči a prostatického sekretu je negativní.

Novou kategorií je asymptomatická prostatitida, při níž je klinicky němý zánět prostaty zjištěn při vyšetřování pacienta pro jiné potíže.

Tato klasifikace může být určitým vodítkem při rozhodování o léčbě, ale v praxi je často nereálná, protože fyzikální nález, odpovídavost na antibiotickou léčbu i prognóza chronického bakteriálního zánětu jsou prakticky stejné jako u nebakteriálního, případně u syndromu chronických bolestí v pánvi.

2 Responses to Zánět prostaty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *