Get Adobe Flash player

Zánět prostaty

Zánět prostaty se dělí  na akutní a chronický.

Akutní vzniká obvykle rozšířením infekce ze zadních částí močové trubice. Projevuje se celkovými příznaky (horečka, vyčerpanost), častým močením provázeným bolestmi, tlakem v podbřišku a sexuálními poruchami. Častý je např. při kapavce.

Chronická prostatitida se vyvíjí pozvolna. Objevuje se ve střední a vyšším věku, příznaky jsou zejména: častější močení, pocit tlaku v podbřišku, sexuální poruchy a celkové příznaky (únava, vyčerpanost).

Již relativně mladí muži kolem čtyřiceti let mohou mít problémy se zbytněním prostaty (předstojné žlázy) a jejími záněty. Záněty prostaty často přecházejí do chronicity a jsou doprovázeny celou řadou obtíží (např. bolestmi při močení, bolestmi a tlakem za stydkou kostí, obtížemi v sexuálním životě atd.). Léčba léky systémové enzymoterapie(podle povahy onemocnění v kombinaci s antibiotiky nebo i bez nich) napomáhá vyléčení nebo výraznému ústupu obtíží.

Bakteriální prostatitida  je charakterizována přítomností příznaků zánětu močového traktu, pozitivním kultivačním nálezem v moči nebo sekretu prostaty a přítomností buněk zánětu v sekretu. Podle klinického průběhu je rozlišována akutní bakteriální prostatitida a chronická bakteriální prostatitida. Obě tyto formy však netvoří více než 5-10% všech zánětů prostaty. Naprostou většinu představují nebakteriální prostatitidy, příp. chronický syndrom pánevních bolestí u pacientů, kteří nemají v anamnéze žádné infekce urogenitálního traktu a kultivační vyšetření moči a prostatického sekretu je negativní.

Novou kategorií je asymptomatická prostatitida, při níž je klinicky němý zánět prostaty zjištěn při vyšetřování pacienta pro jiné potíže.

Tato klasifikace může být určitým vodítkem při rozhodování o léčbě, ale v praxi je často nereálná, protože fyzikální nález, odpovídavost na antibiotickou léčbu i prognóza chronického bakteriálního zánětu jsou prakticky stejné jako u nebakteriálního, případně u syndromu chronických bolestí v pánvi.

2 Responses to Zánět prostaty

 • Jan Skácel says:

  Dobrý den pane doktore,

  Prosím o radu. V roce 2011 se mi začali objevovat nespecifické bolesti v oblasti pánve.
  Bylo mi jasné, že se jedná o zánět prostaty – byl jsem na vyšetření, které potvrdilo Enterococcus a Klebsiellu v exprimátu. Bolesti byli velmi nepřijemné, každý den.
  Po cca 1 měsíční ATB kůře – TRIPRIM – exprimát čistý – ovšem bolesti pořád pokračovali. Tak to trvalo do roku 2012 – bolesti ráno – odpoledne a někdy i večér. Četl jsem o podávání extraktu z žitného pylu Cernilton – v německé placebem ověřené studie u můžů s CP/CPPS IIIA. Dle výsledků této studie – tento extrakt z žita – bláhodárně podporuje prostatickou tkáň. Následně jsem identický přípravek našel i v ČR (Polenal Forte). Prosím o radu zda mohu brát tento přípravek na chronické nebakteriální zánět prostaty dlouhodobě (4 měsíců) ?
  Změnil jsem i dietu – bez kávy, alkoholu a cukru. Děkuji Vám za radu pane doktore.
  S pozdravem,
  Jan Skácel

  • MUDr. Karel Nouza, DrSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1, Havelská 14. says:

   Pane Skácele,
   léčba zánětů prostaty patří do rukou zkušeného urologa. Ten také posoudí vhodnost Polenal forte. Vhodnou složkou léčby je Wobenzym, který posiluje imunitu a omezuje záněty a otoky. Začněte užívat denně 3×4 dražé Wobenzymu a pokračujte po tři měsíce. Dražé Wobenzymu se polykají celá nalačno půl hodiny před jídly a dost se zapíjejí slabým čajem.

   MUDr. Karel Nouza, DrSc., Centrum klinické imunologie, Praha 1, Havelská 14.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>